Spożywanie alkoholu tak bardzo weszło w naszą kulturę, że dziś ciężko jest nam sobie wyobrazić spotkanie towarzyskie bez toastu. Nie pozostaje to bez znaczenia dla naszego zdrowia. Jak alkohol wpływa na człowieka i czy jego spożywanie zawsze jest złe? Jak zrezygnować ze spożywania alkoholu bez rezygnacji z życia towarzyskiego? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.
Wpływ alkoholu na zdrowie człowieka – czy picie alkoholu jest złe?
Alkohol etylowy to najpowszechniej stosowany rodzaj alkoholu. Znajduje swoje zastosowania w różnych dziedzinach, jednak to właśni jego spożywanie jako napoju alkoholowego jest najbardziej znane. Alkohol etylowy jest głównym składnikiem napojów alkoholowych, takich, jak piwo, wino, wódka. Działa jak substancja psychoaktywna, wpływając na ośrodkowy układ nerwowy. Na początku warto podkreślić, że sam fakt picia alkoholu nie jest od razu tożsamy z czymś złym. Nie każda lampka wina to od razu alkoholizm, wszystko jest przecież dla ludzi. Co więcej, istnieje wiele badań mówiących o tym, że umiarkowane picie alkoholu, a w szczególności właśnie czerwonego wina jest korzystne dla zdrowia serca. Mówimy tu jednak o spożyciu okazyjnym i w niewielkich ilościach. W przypadku spożycia nadmiernego, możliwe jest wystąpienie wielu poważnych problemów zdrowotnych. Alkohol ma wpływ na wszystkie ludzkie układy, może zwiększać też ryzyko wystąpienia nowotworów. Alkohol działa mózg, może nawet prowadzić do wystąpienia problemów psychicznych, depresji czy problemów z pamięcią i koncentracją.
Jakie skutki przynosi nadużywanie alkoholu?
Nadmierne spożycie alkoholu może prowadzić do chorób wątroby, takich jak stłuszczenie wątroby, alkoholowe zapalenie wątroby, a nawet do wystąpienia marskości wątroby. Może także zwiększać ryzyko chorób serca, nadciśnienia tętniczego i udarów. Spożywanie alkoholu jest związane z większym ryzykiem rozwoju różnych rodzajów nowotworów, takich jak rak wątroby, piersi, przełyku i trzustki. Alkohol może prowadzić do uzależnienia, co stanowi poważny problem zdrowotny. Może wpływać na zdolność koordynacji i reakcji, co zwiększa ryzyko wypadków i urazów, dlatego prowadzenie jakiegokolwiek pojazdu pod wpływem alkoholu jest nie tylko zabronione, ale też śmiertelnie niebezpieczne. Nadmierne picie może prowadzić do problemów społecznych, takich jak problemy rodzinne, utrata pracy, czy kłopoty prawne. Działanie alkoholu często określa się jako rozluźniające, relaksujące i po prostu przyjemne. Jednak toksyczne działanie alkoholu ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie somatyczne, ale i psychiczne. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży. Dzieci kobiet, które w okresie ciąży spożywały alkohol, często rodzą się z alkoholowym zespołem płodowym, co przynosi bardzo negatywne skutki na całe późniejsze życie.
Jak ograniczyć spożywanie alkoholu?
Alkohol etylowy jest substancją bardzo mocno zakorzenioną w naszej kulturze. Alkohol spożywany jest niemal na każdym spotkaniu towarzyskim, może się wręcz wydawać, że zrezygnowanie z niego jest niemal niemożliwe. Spożywany w niewielkich ilościach alkohol, o ile mówimy o spożyciu okazyjnym, nie przyniesie poważnych skutków, ale osoby, które mają jakikolwiek problem z jego przyswajaniem czy uzależnieniem, powinny całkowicie zrezygnować ze spożywania alkoholu, nawet w formie jednego piwa. Sklep bezalkoholowy oferuje cały szereg produktów, które mają zastąpić alkohol. Są tam piwa czy wina bezalkoholowe, które swoim smakiem do złudzenia przypominają zwykle trunki, ale nie zawierają w sobie alkoholu.