Psychoterapia poznawczo-behawioralna

Możemy wyróżnić kilka najpopularniejszych form psychoterapii. W zależności od tego, z jakim problemem przychodzi do gabinetu pacjent, proponuje się mu inne metody leczenia. Jedną z nich jest psychoterapia poznawczo-behawioralna. Należy ona do grupy podstawowych nurtów psychoterapeutycznych, gdyż jest metodą, której działanie potwierdzono w licznych badaniach.

Ogólnie rzecz biorąc uznaje się, że to właśnie ten typ psychoterapii jest jednym z najskuteczniejszych. W przeciwieństwie do terapii psychodynamicznej ta poznawczo-behawioralna bardzo szybko zaczyna dawać pierwsze efekty. Pacjenci dostrzegają je zwykle już po pierwszej wizycie. Nie muszą więc czekać w nieskończoność na moment, w którym dostrzegą pozytywne działanie psychoterapii. A gdy efekty przychodzą szybko, wraz z nimi automatycznie pojawia się solidna motywacja. Wbrew pozorom jest ona bardzo ważna i ma spory wpływ na pomyślność leczenia. Na początku drogi niemalże każdy pacjent czuje, że jest w stanie zrobić wszystko, by odzyskać dawną jakość życia, ale wraz z upływem czasu – zwłaszcza jeśli psychoterapia online zaczyna się przeciągać – jego motywacja słabnie. To bardzo ważne, aby w takim momencie się nie zatrzymywać i nie rezygnować. Gorsze okresy są czymś normalnym. Należy po prostu jak najlepiej je przetrwać i czekać, aż w końcu będzie lepiej.

Przeważnie psychoterapia poznawczo-behawioralna polega na nauce nowego i prawidłowego zachowania, często też na zmianie sposobu myślenia. Nierzadko to właśnie myśli są główną przyczyną różnych problemów psychicznych. Człowiek nie jest w stanie ich zatrzymać, ale na psychoterapii odkrywa różne techniki, dzięki którym zaczyna akceptować to wszystko, co nieraz pojawia się w jego głowie. Dostrzega to, ale przestaje już zwracać uwagę na znaczenie myśli, a gdy zaczyna się z nimi godzić, one z czasem znikają. Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest stosunkowo krótką formą leczenia terapeutycznego. Przeważnie kończy się już po kilkunastu spotkaniach, a czasami nawet i wcześniej.