Terapia psychodynamiczna

Zaburzenia psychiczne to obecnie jedne z najpoważniejszych chorób na świecie. Szacuje się, że ogromna liczba ludności zmaga się z tym na co dzień. Ogromnym sprzymierzeńcem w walce o powrót do zdrowia może okazać się terapia psychodynamiczna.

Czym jest terapia psychodynamiczna?


Terapia psychodynamiczna jest jedną z wielu metod leczenia zaburzeń o podłożu psychicznym. Opiera się ona na założeniu, że ludzie kierują się w życiu popędami, które są odrzucane przez ich świadomość, co prowadzi do objawów neurotycznych.
Terapia psychodynamiczna charakteryzuje się rozmową z pacjentem, która daje podstawy terapeucie do sformułowania hipotez, które mają za zadanie pokazać choremu jego problem. Nie każdy pacjent zdaje sobie sprawę z tego, jak pewne zdarzenia oddziałują na jego zdrowie psychiczne i poczucie bezpieczeństwa. Dlatego tak ważna jest szczerość pomiędzy chorym a psychologiem.

Terapia psychodynamiczna – korzyści


Korzyści płynące z terapii zależą od naszego podejścia do niej i wybrania odpowiedniego terapeuty. Możemy liczyć na m.in.:
lepsze zrozumienie samych siebie i zachowań, z których nie zdawaliśmy sobie sprawy,
rozwiązanie problemu z którym zgłosiliśmy się na terapię (lęk, depresja, fobia, uzależnienie od substancji niedozwolonych, itp.),
zmiany naszego życia na lepsze, poprzez zrozumienie przyczyn naszego zachowania i spowodowanych nimi niepowodzeń,
poprawa relacji z ludźmi, postrzegania innych ludzi,
siłę, by dalej walczyć z chorobą,
przystosowanie się do niekorzystnych sytuacji.

Czy terapia psychodynamiczna jest skuteczna?


Badania pokazują, że jest to jedna z najczęściej wybieranych i chwalonych metod leczenia zaburzeń psychicznych. Wiąże się to z jej niezwykłą skutecznością. Większość pacjentów podkreśla, że spotkania z psychologiem które przebiegają w spokojnej, przyjaznej atmosferze, w warunkach zaufania i zrozumienia mogą znacząco zmienić podejście do życia i radzenie sobie z trudnościami. Terapia psychodynamiczna pomaga zwalczyć męczące pacjenta obawy, lęki i znacząco przyczynić się do poprawy zdrowia psychicznego.