Psychoterapia Gestalt – co to takiego?

Psychoterapia Gestalt jest odmianą psychoterapii humanistycznej. Co prawda nie jest ona powszechnie znana i nie cieszy się aż tak dużą popularnością jak chociażby terapia poznawczo-behawioralna, ale to nie oznacza, że nie warto się nią zainteresować. Gdy nic już nie pomaga, a człowiek zaczyna tracić powoli nadzieję, to wtedy zwykle szuka się niekonwencjonalnych i niestandardowych metod leczenia. Psychoterapia online w nurcie Gestalt może wtedy okazać się strzałem w dziesiątkę. Warto jednak pamiętać o tym, że jest to terapia długoterminowa, a to oznacza, że nierzadko trzeba chodzić na nią latami, aby okazała się w stu procentach efektywna.

Podstawowym celem terapii Gestalt jest wprowadzenie do życia prawdziwej naturalnej radości. Każdy może ją odczuwać i to na każdym kroku, a także pomimo wszelkich problemów. Niezależnie od tego, co tak naprawdę dzieje się w życiu, zawsze można czerpać z niego pełną radość. Z pewnymi sytuacjami i zdarzeniami trzeba nauczyć się godzić. Akceptacja otoczenia jest niezbędnym krokiem do wyleczenia. Psychoterapia Gestalt uczy też tego, że nie należy skupiać się na innych, gdyż próby zmiany drugiego człowieka zazwyczaj nic nie dają, jeżeli ten sam nie wykazuje żadnej inicjatywy do zmiany. Lepiej koncentrować się na sobie. Poprzez zmianę samego siebie można wpłynąć także i na otoczenie, zmieniając do niego swój stosunek.

Psychoterapia Gestalt pomaga też pacjentom w odkryciu ich potencjału i uśpionych talentów. Wskazuje na ich naturalne predyspozycje bądź umiejętności. A każdy taki talent może być potem świetnie wykorzystany w życiu codziennym, rodzinnym bądź zawodowym. Z pomocą tej terapii człowiek w końcu może lepiej poznać samego siebie. Nareszcie odsłania własne wnętrze i dowiaduje się, kim tak naprawdę jest oraz czego oczekuje od życia bądź od innych ludzi. Poznaje też swoje naturalne ograniczenia i zaczyna je akceptować, jeżeli nic nie jest w stanie z nimi zrobić. Ogólnie rzecz biorąc ten nurt psychoterapeutyczny bardzo mocno podnosi jakość życia i uczy się z niego cieszyć oraz maksymalnie je wykorzystywać.