Nerwica żołądkowa, jelitowa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie

Nerwica jest dość powszechną dolegliwością i odbija się na psychice człowieka, jak i na większości narządów w ciele człowieka. Wpływa niszcząco na zdrowie psychiczne, na serce, jak również na układ pokarmowy.
Najczęściej u ludzi występuje nerwica lękowa, lecz czasem nie objawia się ona lękiem, a bólem w żołądku, rozstrojem jelitowym lub pobolewaniem w całej jamie brzusznej. Na taki rodzaj nerwicy cierpią miliony ludzi na świecie niezależnie od wieku. I jest ona najczęstszą odmianą nerwicy czynnościowej. Czasem nerwica taka określana jest mianem jelita spastycznego, albo zespołem jelita drażliwego. Nerwica taka zawsze objawia się rozstrojem ze strony układu pokarmowego. Jest odpowiedzią na stresujące sytuacje i związana jest z brakiem odporności na stres.

Nerwica żołądkowa, jelitowa - przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie
Nerwica żołądkowa, jelitowa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie

Przyczyny nerwicy żółądkowej

Przyczyn nerwicy jest wiele. Na pewno dużo do powiedzenia mają uwarunkowania genetyczne i charakter jednostki. Na rozwój nerwicy może wpływać rodzaj pracy, kłopoty rodzinne, kłopoty finansowe, ciężkie przeżycia, ciągnąca się w nieskończoność trudna sytuacja osobista, urazy psychiczne i jeszcze wiele innych zdarzeń i okoliczności.

Objawy nerwicy żołądkowej

Objawy nerwicy bywają różne począwszy od lęku, paniki, nastręctw myślowych, apatii, bólu głowy, trzęsących się kończyn a zwłaszcza rąk, pocenia się, zaburzeń równowagi, zawrotów głowy, nudności, aż po ból fizyczny umiejscowiony na przykład w żołądku lub brzucha, któremu towarzyszą niemiłe skurcze żołądka, wzdęcia, gazy, biegunki lub zaparcia.

Rodzaje nerwicy żołądkowej

Jest wiele rodzajów nerwic, jak nerwica natręctw, która jest bardzo często spotykana także u młodego pokolenia. Nerwica lękowa również stanowi szpicę wszystkich nerwic.

Następnym rodzajem jest fobia, która charakteryzuje się uporczywym lekiem przed daną sytuacją, ludźmi lub przedmiotami.

Leczenie

W przypadku nerwic dobre wyniki daje praca z psychologiem i psychoterapia, w której chodzi o dojście do źródła strachu, oswojenie go i nauczenie się umiejętności kontrolowania swoich lęków. Psychoterapia może odbywać się indywidualnie lub grupowo. W niektórych przypadkach konieczne jest także zastosowanie farmakoterapii.

Nerwica żołądkowa

Zawsze objawia się w postaci zaburzeń układu pokarmowego, gdy dochodzi do emocjonujących napięć. Najczęstszymi dolegliwościami jest ból brzucha, biegunka, nudności w nawet wymioty, uczucie przelewania w brzuchu.


Nerwica żołądkowa może mieć różne nasilenie objawów. Dolegliwości somatyczne mogą długo dawać o sobie znać lub pojawiać się od czasu do czasu i mieć różny przebieg. Lecz najczęściej objawy występują bezpośrednio po sytuacji stresogennej, ale bywa i tak, że są one oddalone w czasie, co tym bardziej utrudnia postawienie diagnozy.

W mechanizmach zaburzeń somatycznych bierze udział układ nerwowy autonomiczny, który działa jak chce, czyli bez udziału naszej woli. W tym przypadku może być zastosowane leczenie farmakologiczne zalecone przez neurologa mające na celu uspokoić psychikę oraz wyciszyć niepokój i lęki. W takich przypadkach oprócz farmakologii i psychoterapii pomocna może być również muzykoterapia i różne techniki relaksacyjne.